Baza wiedzy Fizjoterapia

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży

Radosław Meller
Radosław Meller
29 lutego 2024

Wskutek zajścia w ciążę w ciele przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian, które niekiedy w znaczny sposób wpływają na komfort wykonywania codziennych czynności oraz ogólne samopoczucie. W odczuciu ulgi i poprawy w tym zakresie bardzo często może się okazać przydatna fizjoterapia, która może nie tylko leczyć, ale również zapobiegać różnym dolegliwościom. Zabiegi fizjoterapii w ciąży powinny być jednak odpowiednio dobrane. Na które z nich warto się zdecydować? Odpowiadamy!

Ból stawów w ciąży i inne dolegliwości przyszłych mam

W związku z rozwojem dziecka w łonie matki powiększeniu ulega macica – jest to nie bez znaczenia dla postawy ciała. Wiąże się to z pogłębianiem się wad zwyrodnieniowych kręgosłupa, w obrębie którego odczuwane są dolegliwości bólowe, szczególnie uciążliwe w 3 trymestrze. Odczuwany ból pośladków w ciąży wiąże się z tym, że napinają się one, aby utrzymać równowagę ciała. Kobieta traci również stabilność mięśni oraz więzadeł, co wynika z tego, że ciało przygotowuje się do porodu, tworząc drogę rodną. W związku z tym w obrębie stawów może dochodzić do mikroprzesunięć, a w konsekwencji – do odczuwania bólu.

Co więcej, za ból stawów w ciąży mogą również odpowiadać zmiany w gospodarce hormonalnej. Bolesność bioder i kolan z kolei nierzadko jest związana z obciążeniem stawów ze względu na zwiększoną masę ciała. Oprócz tego dość często spotykaną dolegliwością jest ból stawów rąk w ciąży. Jego przyczyną jest najczęściej gromadzenie się wody w organizmie, co prowadzi do rozwinięcia się zespołu cieśni nadgarstka.

Fizjoterapeuta w ciąży – dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Odczuwany przez kobiety ból pośladków w ciąży, a także dolegliwości w obrębie stawów powodują, że codzienne czynności nierzadko stają się niekomfortowe. Mogą utrudniać siadanie i wstawanie, a nawet chodzenie. Z kolei brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej również przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych, takich jak obrzęk limfatyczny. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. W ciąży nie trzeba rezygnować całkowicie z tego rodzaju zabiegów, jednak powinny być dobrze dobrane – co do niektórych istnieją także przeciwwskazania.

Zalety fizjoterapii w ciąży obejmują poprawę pracy mięśni, ich wzmocnienie oraz wzrost elastyczności. Nadmiernie napięte obszary ciała ulegają rozluźnieniu, następuje redukcja obrzęków, a występowanie dolegliwości bólowych jest znacznie rzadsze. Ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę zapobiegają również nietrzymaniu moczu oraz bolesności przy stosunku seksualnym. Co więcej, fizjoterapia w ciąży może przynieść pozytywne skutki także w kwestii wyglądu skóry. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą bowiem przeciwdziałać pojawianiu się rozstępów. Warto również podkreślić, że przyczyniają się one do zapobiegania części patologii ciąży i powikłań przy porodzie, a ponadto dotleniają płód.

Fizjoterapia w ciąży – jakie zabiegi są odpowiednie dla ciężarnych?

Na ból stawów rąk w ciąży oraz inne dolegliwości związane z tym szczególnym stanem fizjoterapia ma wiele rozwiązań. Wśród zabiegów korzystnych dla ciężarnych warto wymienić, chociażby masaże czy kinesiotaping. Fizjoterapeuta może również zaproponować różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, przeciwzakrzepowe czy oddechowe. Popularne są także ćwiczenia w wodzie. W przypadku wyżej wymienionych zabiegów niekiedy występują pewne ograniczenia – części z nich nie można wykonywać, gdy ciąża jest mnoga lub występują jej patologie. Przeciwwskazaniem do fizjoterapii w ciąży jest również stan jej zagrożenia.

Taka forma pomocy powinna być dopasowana do potrzeb i możliwości organizmu ciężarnej. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków należy zrezygnować z wykonywania zabiegów fizykalnych. Niewskazane są także takie metody, jak krio-, magneto- i laseroterapia – między innymi. Do fizjoterapeuty w ciąży można zgłosić się nawet wówczas, gdy nie odczuwamy przykrych dolegliwości – zalecone ćwiczenia pomogą zapobiec rozwojowi różnego rodzaju dysfunkcji.

Rehabilitacja w ciąży – dobór ćwiczeń z uwzględnieniem trymestru

Jeśli chodzi o rehabilitację w ciąży, specjalista powinien dobierać ćwiczenia mając na uwadze, w jakim trymestrze znajduje się ciężarna. Okresem wrażliwym są szczególnie 4 pierwsze tygodnie ciąży, ze względu na zwiększone ryzyko poronienia, a także 1 trymestr. W jego trakcie wykonywanie niektórych ćwiczeń i aktywności jest niewskazane – należą do nich między innymi treningi siłowe i wytrzymałościowe. Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły