Baza wiedzy Fizjoterapia Baza wiedzy Osteopatia

Terapia narzędziowa tkanek miękkich  IASTM – jaka jest jej przewaga nad terapią manualną?

Metoda narzędziowa znana na świecie od ponad 20 lat. Do Polski jednak dotarła znacznie później. Jej skuteczność jest potwierdzona dowodami naukowymi, korzysta z niej coraz więcej terapeutów manualnych, fizjoterapeutów, chiropraktyków czy osteopatów. Służy do rozluźniania mięśniowo powięziowego i sprawdza się w wielu zespołach chorobwych. W pracy terapeuta wykorzystuje narzędzie ze stali nierdzewnej dzięki czemu odciąża swoje dłonie, ale jest więcej korzyści z takiej pracy.

Radosław Meller
Radosław Meller
17 lutego 2023

Masaż

Czym jest Graston Technque?
Dlaczego warto poznać tą metodę?
W jakich zespołach chorobowych się sprawdzi IASTM?
Czym jest terapia narzędziowa tkanek miękkich  IASTM?

Czym jest terapia narzędziowa tkanek miękkich  IASTM

Metoda narzędziowa znana na świecie od ponad 20 lat. Do Polski jednak dotarła znacznie później. Jej skuteczność jest potwierdzona dowodami naukowymi, korzysta z niej coraz więcej terapeutów manualnych, fizjoterapeutów, chiropraktyków czy osteopatów. Służy do rozluźniania mięśniowo powięziowego i sprawdza się w wielu zespołach choroboych. W pracy terapeuta wykorzystuje narzędzie ze stali nierdzewnej dzięki czemu odciąża swoje dłonie, ale jest więcej korzyści z takiej pracy.

Masaż

Dlaczego warto poznać tą metodę?

Praca manualna z ciałem za pomocą takich metod jak masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych, tensegracja napięć czy wiele innych manualnych technik rozluźniania mięśniowo powięziowego przynosi wiele korzyści w funkcjonowaniu nie tylko aparatu ruchu ale i całego organizmu.

Natomiast nie da się ukryć, że to są techniki wymagające jednak sporego nakładu sił terapeuty. I tu sprawdzi owa terapia narzędziowa. Wiadomo, że żadne narzędzie nie zastąpi wszystkich zalet jakie niesie za sobą dotyk natomiast dzięki terapii narzędziowej jesteśmy w stanie osiągnąć coś czego nie osiągniemy palcami. Konkretnie chodzi tutaj o powierzchnię nacisku! Jest ona znacznie mniejsza a dzięki temu jesteśmy w stanie popracować bardzo precyzyjnie. Ciężko jest zagłębić się palcami w bruzdę między mięśniową drobnych mięśni przedramienia, a mobilizacja pojedynczego ścięgna zginaczy palców jest wręcz niemożliwa. Również w mobilizacji blizn narzędzie będą nieocenione, wyczujesz pod nim każde nawet najmniejsze zwłóknienie w powięzi powierzchownej za które opuszkami palców nie był byś w stanie się „zahaczyć”.

Masaż

W jakich zespołach chorobowych sprawdzi się terapia narzędziowa IASTM?

Ze względu na największą zaletę poza odciążeniem palców dla terapeuty jest niewielka powierzchnia nacisku. Tak więc terapia będzie miała świetne zastosowanie w precyzyjnej pracy w stanach ostrych jak i przewlekłych w takich schorzeniach jak.

  • zespół de quervaina
  • łokieć tenisisty czy golfisty
  • zapaleniu ścięgna Achillesa
  • cieśni nadgarstka
  • zapaleniu pochewki ścięgnistej zginaczy czy prostowników palców dłoni czy stopy
  • stanach pooperacyjnych, mobilizacji blizn
  • bóle mięśniowo-powięziowe
  • bóle stawów obwodowych, kolan czy barków
  • bólach kręgosłupa, karku czy lędżwi
  • i wielu innych.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły