Baza wiedzy Fizjoterapia

Terapia manualna – jak się przygotować?

Radosław Meller
Radosław Meller
15 grudnia 2023
rehabilitacja pleców

Schorzenia kręgosłupa czy układu ruchu są niezwykle problematyczne pod różnymi względami oraz potrafią sprawić, że nasza codzienność stanie się trudna do wytrzymania. Bóle lub inne dolegliwości powodują różne czynniki, do których należą m.in. nieprawidłowa postawa ciała, nieodpowiedni tryb życia, stosowanie używek, brak aktywności fizycznej bądź rozmaite kontuzje.

Przez lata specjaliści opracowywali rozmaite sposoby na radzenie sobie z bólem pleców, kręgosłupa czy innych części ciała poprzez wykorzystywanie różnych metod terapeutycznych. Właśnie w ten sposób powstała znana nam dziś doskonale terapia manualna.

W tym wpisie przedstawiamy nieco informacji o samej terapii, jak i jej przebiegu oraz poradzimy, jak należy się do niej przygotować. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Terapia manualna – jak się przygotować?

Wiele osób, które chcą skorzystać z tej formy leczenia, zadaje sobie pytanie – jak się przygotować do terapii manualnej? Jeśli chodzi o same zabiegi – nie wymagają one specjalnego podejścia. Warto jednak podczas wizyty u specjalisty mieć ze sobą wyniki badań obrazowych, takich jak zdjęcia rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

W trakcie pierwszej wizyty przyjmujący terapeuta przeprowadzi standardowy wywiad i oceni stan zdrowia pacjenta. Częścią badania wstępnego jest m.in. obserwacja sposobu poruszania się leczonej osoby czy sprawdzenie tego, jak często zmienia pozycję ciała siedząc lub leżąc. Na podstawie wyciągniętych wniosków specjalista ustala indywidualny plan terapii.

Jak do terapii manualnej powinien przygotować się terapeuta?

O ile pacjent nie musi się przygotowywać do rozpoczęcia zabiegów z zakresu terapii manualnej, tak terapeuta musi poczynić pewne kroki przed podjęciem działań. Po pierwsze przed kolejnym spotkaniem z pacjentem specjalista musi opracować dla niego indywidualny plan w oparciu o zebrany wcześniej wywiad. Dostosowując ćwiczenia i elementy terapii, można mieć pewność, że przyniesie się ulgę oraz realną pomoc osobom, które każdego dnia zmagają się z bólem i związanymi z nim dolegliwościami.

Oprócz tego terapeuta musi przygotować swój gabinet (jeśli to właśnie w nim przyjmuje pacjentów). Przed samym zabiegiem specjalista powinien odbyć krótką rozmowę z osobą leczoną i wyjaśnić jej, jakie działania będą podejmowane oraz w jakim celu. Musi też zadbać o higienę, dezynfekując swoje ręce czy miejsce pracy. Po takich przygotowaniach specjalista jest gotowy do podjęcia działania i rozpoczęcia terapii.

Terapia manualna – szkolenia

Tak jak wiele osób wykorzystuje terapię manualną ze względu na jej prozdrowotne właściwości, tak istnieje również bardzo duże grono osób, które pragną nieść pomoc wszystkim tym, którzy mierzą się z tym problemem. Aby zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu terapii manualnej, trzeba zapisać się na odpowiednie szkolenie oraz odbyć w jego trakcie kompletny kurs, po którym otrzymuje się certyfikat oraz uprawnienia.

Nasze zajęcia prowadzimy przy użyciu nowoczesnych technologii, które umożliwiają zdecydowanie szybsze przekazywanie informacji, a także wpływa to na ich odbiór przez młodzież. Bardzo często młodzi ludzie zostają z nami na dłużej, gdyż lekcje są organizowane tak, aby zainteresowały jak największe grono odbiorców.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego szkolenia z terapii manualnej?

Po pierwsze – takie szkolenie zdecydowanie rozwija możliwości pracownika. Za sprawą zajęć specjalista ma możliwość nabycia nowych umiejętności, dzięki którym będzie można dodać zupełnie nowe usługi do swojej oferty. Dla osób indywidualnych korzyścią samą w sobie jest zdobycie wiedzy i kompetencji, które potem z łatwością da się wykorzystać na różne sposoby. Jest to więc bardzo przydatne oraz pomaga się rozwijać na nowej płaszczyźnie.

Jako profesjonaliści oferujemy klientom bardzo rozbudowane, wysokiej jakości szkolenia z terapii manualnej, zapewniając przy tym fachową opiekę oraz doświadczonych instruktorów. Działamy na rynku już od długiego czasu, zapewniając kursantom najbardziej kompleksowe i konkretne kursy dostępne na rynku.

Od samego początku działalności zależy nam na poziomie oferowanych przez nas kursów. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby był on jak najwyższy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu. W trakcie rozmowy ustalimy wszelkie szczegóły współpracy, a także z chęcią udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania związane z naszą działalnością.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły