Operacja obojczyka jest zabiegiem chirurgicznym, który stosuje się w przypadku złamań. Czas trwania całej procedury medycznej może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj złamania, stopień uszkodzenia tkanek oraz technika operacyjna wykorzystywana przez chirurga. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, ile trwa operacja obojczyka oraz jaki będzie czas trwania rekonwalescencji pacjenta. Warto jednak zabrać o dobór odpowiedniej placówki medycznej oraz wsparcie lekarzy specjalizujących się w chirurgii. Co warto wiedzieć o rehabilitacji po złamaniu obojczyka? Jak wygląda leczenie?
Złamany obojczyk – ile trwa leczenie i dlaczego jest takie istotne?
Rehabilitacja po złamaniu obojczyka odgrywa kluczową rolę w powrocie pacjenta do pełnej sprawności funkcjonalnej ramienia i obojczyka. Podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych dąży się do przywrócenia pełnego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz koordynacji w obrębie barku i stawu obojczykowo-barkowego. Poprzez odpowiednio zaplanowane ćwiczenia przez profesjonalnego rehabilitanta, cała zastosowana procedura medyczna po złamaniu obojczyka przyczynia się do zmniejszenia bólu, przywrócenia stabilności stawu oraz poprawy funkcji ręki i barku. Plan realizacji ćwiczeń rehabilitacyjnych konstruowany jest na podstawie historii leczenia danego pacjenta. Indywidualne podejście do wszelkich czynności rehabilitacyjnych to aspekt, o który powinna zadbać każda placówka, oferująca pomoc medyczną w tym zakresie.
Rehabilitacja obojczyka – ćwiczenia podstawowe
Podstawowe ćwiczenia na obojczyk mają na celu stopniowe przywrócenie ruchomości i siły mięśniowej w obrębie barku oraz stawu obojczykowo-barkowego. Wśród tych ćwiczeń mogą się znajdować m.in. ćwiczenia stabilizacyjne, mające na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw barkowy. Różne formy rotacji ramion, wyciskanie hantli w pozycji leżącej, czy unoszenie ramion na boki to tylko przykładowe rodzaje ćwiczeń wzmacniające obręcz barkową. W planach rehabilitacyjnych stosuje się także ćwiczenia z gumami oporowymi. Należy podkreślić, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek aktywności po złamaniu obojczyka, należy zadbać o profesjonalną konsultację z fizjoterapeutą, bądź rehabilitantem. Wszelkie ćwiczenia po złamaniu obojczyka powinno się wykonywać z zachowaniem ostrożności, unikając nadmiernego obciążenia oraz bólu.
Złamanie obojczyka – rehabilitacja – jak przebiega?
Pierwsze etapy rehabilitacji często koncentrują się na zmniejszaniu bólu, redukcji obrzęków oraz przywracaniu zakresu ruchu poprzez delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Sama mobilizacja to jedna z podstawowych czynności, która znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną, warto wprowadzić rutynowe wykonawstwo ćwiczeń aktywacyjnych i mobilizacyjnych. W kolejnych etapach rehabilitacji wprowadza się intensywniejsze ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni oraz poprawę stabilności stawu. W tym celu stosuje się różnorodne metody terapeutyczne, takie jak terapia manualna, ćwiczenia oporowe, elektroterapia, czy kinezyterapia.
Ile trwa rehabilitacja po złamaniu obojczyka?
Ze względu na mnogość rozwiązań terapeutycznych, stosowanych współcześnie w rehabilitacji obojczyka, nie da się jednoznacznie określić czasu jej trwania. Duże znaczenie ma stopień uszkodzenia tkanek, rodzaj złamania, genetyczne predyspozycje, a także poziom zaangażowania pacjenta. Stosowanie się do zaleceń specjalistów i dbałość o odpowiednią mobilizację okolic obojczyka ma ogromne znaczenie w procesie rekonwalescencji. Bardzo istotne jest więc regularne uczestnictwo w sesjach rehabilitacyjnych oraz wykonywanie zaleconych ćwiczeń również w domu, co może znacznie przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Rehabilitacja może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Złamanie obojczyka – kiedy powrót do pracy?
Nie ulega wątpliwości, że powrót do pracy po złamaniu obojczyka będzie zależny od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku pracy fizycznej, wymagającej aktywacji obręczy barkowej oraz obojczyka, powrót do pracy może nastąpić dopiero po powrocie do pełnej sprawności i po zakończeniu procesu rehabilitacji. Natomiast osoby posiadające pracę siedzącą mogą być w stanie powrócić do pracy wcześniej – oczywiście z odpowiednimi ograniczeniami i dostosowaniami. Ostateczna decyzja o powrocie do pracy powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz fizjoterapeutą. Należy zdawać sobie sprawę z tego, jak poważnym urazem jest złamanie obojczyka. Leczenie i rehabilitacja są istotnymi etapami w powrocie do pełnej sprawności i normalnego funkcjonowania.
Jestem magistrem fizjoterapii. Największą pasją mojego życia jest praca z człowiekiem. Pracując z pacjentami łączę fizjoterapię, osteopatię, chiropraktykę, naturopatię, medycynę konwencjonalną z akupunkturą i Tradycyjną Medycyną Chińską.