Baza wiedzy Fizjoterapia

Kiedy wybrać fizjoterapeutę, a kiedy ortopedę? Który specjalista Ci pomoże?

Radosław Meller
Radosław Meller
29 lutego 2024

Ból w obrębie układu kostnego bądź mięśniowego dotyczy sporej części naszego społeczeństwa. Niestety, dolegliwości tego rodzaju bardzo często utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie oraz odbierają komfort życia nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Z drugiej zaś strony osoby aktywne nierzadko doznają kontuzji i urazów. W obu tych przypadkach pacjenci mają wątpliwości dotyczące tego, do jakiego specjalisty powinni się udać – ortopedy czy fizjoterapeuty?

Ortopeda czy fizjoterpeuta – do kogo udać się w danym przypadku?

Wiele osób ma problem z jednoznacznym określeniem, czym zajmuje się ortopeda oraz w jakich sytuacjach należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Choć obu tych specjalistów interesują dolegliwości w obszarze układu kostnego, a także stawów i mięśni, ich kompetencje są różne.

Czym zajmuje się ortopeda?

Odpowiedź na pytanie o to, do którego specjalisty należy się wybrać w danym przypadku, kryje się w pogłębionym rozróżnieniu pomiędzy tym, od czego jest ortopeda, a czym zajmuje się fizjoterapeuta. Oboje mogą nam pomóc w problemach z układem ruchu, jednak w różnym zakresie i za pomocą odmiennych metod. Przede wszystkim należy podkreślić, że ortopedia – w przeciwieństwie do fizjoterapii – jest specjalizacją lekarską. Lekarz ortopeda posiada kwalifikacje do diagnostyki, a także leczenia zachowawczego i chirurgicznego schorzeń związanych z układem ruchu. Może się również dalej specjalizować w ortopedii dziecięcej, sportowej, a także związanej z przeszczepami.

Od czego jest ortopeda i kiedy należy się do niego udać?

Wiedząc, czym zajmuje się ortopeda i jakie jest jego wykształcenie, można wywnioskować, że wizyta u tego specjalisty będzie zalecana wówczas, gdy nasze dolegliwości wynikają z obecności różnego rodzaju chorób układu mięśniowego czy metabolicznych, które mają wpływ na układ ruchu. Oprócz tego ortopeda udzieli nam profesjonalnej pomocy w przypadku urazów, takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych czy zakażeń w obrębie stawów i tkanki kostnej.

Pytając ekspertów, od czego jest ortopeda, bardzo często uzyskamy również odpowiedź, że jest to specjalista, który zajmuje się wadami postawy oraz wadami wrodzonymi. Lekarz ortopedii posiada kwalifikacje do tego, aby je skutecznie korygować i leczyć.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Mimo że fizjoterapia należy do nauk medycznych, absolwent tego kierunku nie jest lekarzem. Posiada jednak wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki i innych ważnych obszarów, które pozwalają mu zajmować się rehabilitacją narządu ruchu. Wykorzystywane przez tego specjalistę metody będą się więc opierały na ruchu oraz różnego rodzaju bodźcach, na przykład kinetycznych czy termicznych.

Odpowiadając szerzej na pytanie, czym zajmuje się fizjoterapeuta, warto wskazać, że świadczy on takie usługi, jak chociażby fizykoterapia, terapia manualna czy też masaż leczniczy. Mają one na celu usprawnienie układu ruchowego oraz uporanie się z dolegliwościami bólowymi, które pojawiają się w tym obszarze.

Od czego jest fizjoterapeuta i kiedy warto umówić się na wizytę?

Do fizjoterapeuty można zgłosić się na przykład z powodu odczuwania przewlekłego bólu zlokalizowanego w kręgosłupie szyjnym, odcinku piersiowym, stawach czy w części lędźwiowo-krzyżowej – między innymi. Problemami, którymi zajmuje się fizjoterapeuta, są również nieprawidłowa postawa, przykurcze mięśniowe, uczucie przeciążenia kręgosłupa i wiele innych dolegliwości, które wynikają z prowadzenia nieprawidłowego stylu życia. W kontekście tego, czym zajmuje się fizjoterapeuta, warto ponadto wspomnieć, że może on prowadzić rehabilitację po operacji.

Ortopeda czy fizjoterapeuta?

Wiele ze schorzeń leczonych przez fizjoterapeutę może leczyć również lekarz ortopeda. Należy mieć jednak na względzie, że często spotkamy się z utrudnionym dostępem do tego specjalisty. Dlatego, jeśli nasze dolegliwości wynikają z nieprawidłowej postawy ciała, siedzącego trybu życia i braku ruchu, w pierwszej kolejności warto wybrać się do fizjoterapeuty. W razie konieczności skieruje on na niezbędne badania oraz do ortopedy.

Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z chorobami i stanami, które nie mogą zostać wyleczone za pomocą technik bazujących na ruchu, bodźcach różnego rodzaju i masażu, należy udać się do ortopedy. Mowa tu, chociażby o stanach zapalnych, złamaniach, urazach czy zakażeniach. Jeżeli po zakończeniu leczenia ortopedycznego konieczna będzie konsultacja fizjoterapeuty w celu odzyskania pełnej sprawności ruchowej, otrzymamy takie zalecenie od lekarza.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły