Istnieje powszechne przekonanie, że z usług fizjoterapeuty mogą korzystać jedynie osoby, które doznały poważnego urazu lub przeszły operację. Tymczasem do gabinetu tego specjalisty warto zgłosić się nawet wówczas, gdy nie mamy do czynienia z tak poważnymi dolegliwościami. Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże nam odpowiednio zadbać o narząd ruchu, uniknąć powstania różnorodnych schorzeń i bólu, a także zachować sprawność na dłużej. Na pytanie o to, kiedy udać się do fizjoterapeuty, odpowiadamy w poniższym artykule.
Kiedy iść do fizjoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
Z usług fizjoterapeuty mogą skorzystać osoby prowadzące aktywny bądź pasywny tryb życia, pracujące fizycznie lub przy biurku, doświadczające przewlekłego lub przejściowego dyskomfortu i bólu. Wbrew przekonaniu, które powszechnie panowało jeszcze kilka lat temu, do gabinetu specjalisty nie udają się wyłącznie osoby niepełnosprawne lub po urazach – jako społeczeństwo zyskujemy obecnie coraz większą świadomość na temat tego, że taką wizytę warto zarezerwować zawsze wtedy, gdy chcemy zachować naszą sprawność ruchową na dłużej i cieszyć się swobodą bez dyskomfortu oraz ryzyka powstania uciążliwych schorzeń. Oczywiście, istnieją pewne objawy, które powinny nas zaniepokoić i są wyznacznikiem tego, kiedy udać się do fizjoterapeuty.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Te objawy powinny nas zaniepokoić
Skorzystanie z usług fizjoterapeuty warto rozważyć wówczas, gdy wykonujemy typowo biurową, siedzącą pracę lub jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie. W obu przypadkach warto skontrolować, w jakim stanie jest narząd ruchu, aby w porę zapobiec powstawaniu schorzeń oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów. Warto również wymienić objawy, które informują nas o tym, kiedy iść do fizjoterapeuty. Zaliczamy do nich niepełną ruchomość stawów, bóle kręgosłupa, barków, kolan, stóp, nadgarstków czy bioder. Do specjalisty warto się umówić również wówczas, gdy odczuwamy ból w odcinku szyjnym, piersiowym bądź lędźwiowo-krzyżowym. Należy ponadto podkreślić, że tego rodzaju wsparcie jest niezwykle korzystne dla kobiet w ciąży oraz po porodzie – fizjoterapeuta może pomóc między innymi w odciążeniu kręgosłupa czy problemach z nietrzymaniem moczu.
Kto może skorzystać z fizjoterapii? Kiedy iść do fizjoterapeuty?
Warto mieć świadomość, że każdy może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, niezależnie od wieku czy stylu życia. Powody zgłoszenia się do specjalisty mogą być niezwykle różne, a w przypadku młodych ludzi często dotyczą na przykład nieprawidłowej postawy ciała czy problemów wynikających z braku odpowiedniej ilości ruchu. Co więcej, należy mieć na względzie, że nie warto czekać, aż ból będzie naprawdę uporczywy – im wcześniej udamy się na konsultację, tym mniejsze ryzyko powikłań, które mogą nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas. Osoby, które mają wątpliwości co do tego, kiedy iść do fizjoterapeuty, najczęściej obawiają się, że odczuwane dolegliwości nie są zbyt poważne, aby wymagać oceny specjalisty. Jest to poważny błąd, który prowadzi do rozwinięcia się różnych patologii ruchu oraz nasilenia objawów bólowych.
Kiedy do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy? Odpowiadamy!
Kolejną, powszechną wątpliwością jest to, kiedy należy umówić się do ortopedy, a kiedy udać się do fizjoterapeuty. Do pierwszego z wymienionych specjalistów powinniśmy skierować się wówczas, gdy mamy do czynienia z wrodzonymi wadami postawy, chorobami układu mięśniowego, zmianami zwyrodnieniowymi czy złamaniami i zwichnięciami. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby skieruje nas do fizjoterapeuty, który zajmie się przywróceniem nam sprawności ruchowej. Zatem – kiedy do fizjoterapeuty? Do tego specjalisty należy udać się wówczas, gdy odczuwamy dolegliwości związane na przykład z brakiem ruchu i siedzącym trybem życia. Konsultacja jest zalecana również wówczas, gdy zauważyliśmy spadek sprawności lub zależy nam na jej poprawie.
Choć niewątpliwie istnieją objawy, które powinny nas skłonić do umówienia wizyty do specjalisty, odpowiedź na pytanie “kiedy udać się do fizjoterapeuty?”, brzmi przede wszystkim – jak najszybciej. Bagatelizowane dolegliwości prowadzą do rozwoju schorzeń znacznie trudniejszych w leczeniu.
Jestem magistrem fizjoterapii. Największą pasją mojego życia jest praca z człowiekiem. Pracując z pacjentami łączę fizjoterapię, osteopatię, chiropraktykę, naturopatię, medycynę konwencjonalną z akupunkturą i Tradycyjną Medycyną Chińską.