Baza wiedzy Fizjoterapia

Jakie techniki wykorzystuje się w terapii manualnej

Radosław Meller
Radosław Meller
28 listopada 2023
terapeuta osteopatyczny sprawdzajacy ruchy nóg poacjetki

Terapia manualna znajduje swoje zastosowanie w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii. Jej celem jest pobudzenie trofiki mięśnia, rozgrzanie przed ćwiczeniami czy poprawienie przewodnictwa nerwowego.

Istnieje wiele technik, które możemy wprowadzić do swojej pracy. Warto się z nimi lepiej zapoznać, aby mieć świadomość, jakie korzyści i wymagania stawiają poszczególne z nich.

Terapia manualna – techniki

Do najpopularniejszych technik, które możemy zastosować w ramach terapii manualnej, zaliczamy kompresję, separację, grę stawową oraz manipulację (tę ostatnią omawiamy szerzej w artykule). Pierwsza z wymienionych jest zabiegiem wykonywanym z siłą działającą wzdłuż osi długiej ciała. Jej cel polega na skutecznym dociśnięciu tkanek miękkich okołostawowych.

Manipulacje kręgosłupa i stawów obwodowych HVLA polegają na szybkim, a zarazem starannym oraz kontrolowanym ruchu stawu bądź kręgosłupa, by możliwe stało się przywrócenie funkcjonalności tych obszarów. Dzięki temu w wyniku przekroczenia fizjologicznej granicy ruchu natomiast bez przekroczenia autonomicznej stawu dochodzi do zwiększenia ruchomości w tych obszarach.

Manipulacje kręgosłupa – co warto wiedzieć?

Wykonywanie manipulacji kręgosłupa i stawów obwodowych HVLA wymaga od nas nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również maksymalnego skupienia, staranności oraz zachowania wszelkich zasad ostrożności. To metoda pracy manualnej mająca swoje źródło w osteopatii.

Dzięki technice wprowadzamy szybki oraz krótki ruch w stawie, co pozwala na uwolnienie występującej w nim restrykcji. Musimy również mieć na uwadze, że zakres wykonywanych przez nas ruchów nie powinien wykraczać poza fizjologiczny zakres, który występuje w danym stawie.

Dlaczego manipulacje HVLA przyczyniają się do zmniejszenia bólu i zwiększenia zakresu ruchów?

Zastosowanie manipulacji w ramach technik terapii manualnej umożliwia nam efektywne rozciągnięcie wrzecion mięśniowych. W wyniku tego do ośrodkowego układu nerwowego przesyłana jest informacja, co powoduje dalsze reakcje organizmu, w efekcie prowadząc do rozluźnienia danego obszaru. Dzięki temu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort, a dolegliwości bólowe zaczynają ustępować.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, iż ból wynika z niefizjologicznego ustawienia się powierzchni w stawie międzywyrostkowym. Dobrze przeprowadzona manipulacja może spowodować przywrócenie równowagi w stawie, minimalizując przy tym dyskomfort.

Jak zdobyć wiedzę z zakresu techniki w terapii manualnej?

Pragnąc otworzyć swój gabinet fizjoterapii lub wprowadzić nowe techniki pracy, takie jak manipulacje kręgosłupa i stawów obwodowych HVLA, warto zapisać się na profesjonalny kurs. Dzięki temu można zdobyć potrzebną wiedzę i nauczyć się prawidłowo wykonywać czynność. Co więcej, szkoleniowcy uczą przeprowadzać wywiad z pacjentem, by specjaliści potrafili postawić trafną diagnozę.

Co więcej, szkolenie pozwala zrozumieć, czym jest bariera autonomiczna i dlaczego nie można jej przekraczać oraz, w jaki sposób prawidłowo patrzeć na pacjenta. W terapii manipulacji niezwykle istotne są ocena biochemiczna organizmu, a także zrozumienie zasadniczości wykonywanej techniki.

Gdzie zapisać się na kurs z technik w terapii manualnej?

Decydując się na zastosowanie manipulacji kręgosłupa i stawów obwodowych HVLA w swoim nowym gabinecie lub poszerzenie oferty już istniejącego, warto skorzystać z naszych usług. Podczas szkoleń ogromne znaczenie ma dla nas praktyka. Dzieje się tak, ponieważ zależy nam, by po jego zakończeniu absolwent mógł od razu wprowadzić technikę do swojej codziennej pracy.

Zapewniamy obszerne materiały edukacyjne, a także dostęp do strefy absolwentów, co umożliwia zadawanie pytań oraz wymianę doświadczeń. Ponadto zależy nam, aby kursanci mogli rozpoznać wszelkie przeciwskazania do wykonywania techniki, zapewniając swoim pacjentom bezpieczeństwo i poczucie komfortu. W razie pojawienia się dodatkowych pytań można się z nami skonsultować, abyśmy mogli udzielić cennych porad i podzielić się przydatnymi wskazówkami.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły