Baza wiedzy Fizjoterapia

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii manualnej?

Radosław Meller
Radosław Meller
15 grudnia 2023
kregarz naprawia lezącą kobiete

Terapia manualna jest obszarem fizjoterapii, który skupia się szczególnie na pomocy pacjentom odczuwającym bóle mięśniowo-szkieletowe. Specjalista diagnozuje i leczy również inne dolegliwości pojawiające się w obszarze narządu ruchu.

Choć tego rodzaju leczenie w wielu przypadkach przynosi bardzo dobre rezultaty, należy mieć na względzie, że istnieją także przeciwwskazania do terapii manualnej. Podczas prowadzonych przez nas szkoleń kładziemy nacisk na przekazanie wiedzy z tego zakresu, aby terapeuta był świadomy ograniczeń w stosowaniu danej metody.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest szeroko wykorzystywaną techniką leczenia z zakresu fizjoterapii – może być stosowana z powodzeniem u pacjentów zmagających się z chorobami neurologicznymi, ortopedycznymi, a także reumatologicznymi. Zalecana jest na przykład przy schorzeniach kręgosłupa, uszkodzeniu mięśni czy ograniczonym zakresie ruchu. Terapeuta dobiera indywidualny zestaw technik dla każdego pacjenta, dzięki czemu są one ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego problemu.

Terapia manualna może służyć odzyskaniu sprawności i komfortu ruchu, w tym na przykład przywróceniu elastyczności stawów czy zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Prawidłowo dobrane oraz zastosowane techniki zmniejszają bądź eliminują dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta, a jednocześnie same w sobie nie są bolesne.

Mimo dużej skuteczności technik z tego zakresu każdy profesjonalny terapeuta powinien zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań terapii manualnej. Co dyskwalifikuje pacjenta do podjęcia tego typu leczenia?

Jakie są przeciwwskazania terapii manualnej?

Przed ewentualnym wdrożeniem tego rodzaju leczenia powinno mieć miejsce badanie wstępne, podczas którego specjalista dąży do rozpoznania problemu, a także zidentyfikowania potencjalnych przeciwwskazań do terapii manualnej.

Dyskwalifikacja pacjenta najczęściej wynika z takich przyczyn, jak obecność mechanicznych urazów tkanek, a także toczących się w ich obrębie procesów chorobowych. Przeszkodą do podjęcia terapii manualnej są również zaawansowane zaburzenia internistyczne oraz odczuwanie przez pacjenta tak intensywnego bólu, że uniemożliwia on wykonanie badania. Przeciwwskazania obejmują także ciążę, sytuacje, w których chory nie współpracuje z terapeutą, hipermobilność czy zmiany w zakresie struktury tętnic kręgowych.

Przeciwwskazania bezwzględne do terapii manualnej

Niektóre dolegliwości i choroby nie muszą od razu dyskwalifikować pacjenta – jednak decyduje o tym specjalista po dokładnym przeanalizowaniu danego przypadku i ocenieniu ryzyka. Należy mieć przy tym na względzie, że istnieją przeciwwskazania bezwzględne do terapii manualnej.

Do tej grupy zaliczają się między innymi zaawansowana osteoporoza, świeże złamania i zwichnięcia czy nowotwory. Terapii nie można też zastosować w przypadku pacjentów, u których występują problemy z krzepliwością krwi oraz łamliwością kości. Stosowanie technik z tego zakresu uniemożliwiają również takie objawy i dolegliwości, jak szybko postępujące porażenie mięśni, zapalenie stawów, gruźlica kości, porażenie spastyczne lub zespół ogona końskiego.

Należy podkreślić, że w artykule wymieniono jedynie pewną część przeciwwskazań do terapii manualnej – każdorazowo o kwalifikacji pacjenta orzeka doświadczony, wykwalifikowany specjalista, który czuwa następnie nad doborem odpowiednich technik oraz ich prawidłową realizacją.

Czym może skutkować brak przestrzegania przeciwwskazań terapii manualnej?

Nieodpowiednia ocena terapeuty, w której nie uwzględnił przeciwwskazań terapii manualnej, może prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia pacjenta. Ekstremalny przykład stanowią przypadki śmiertelne, choć bardziej prawdopodobne są porażenie bądź uszkodzenie mięśni, a także uszkodzenia w obrębie więzadeł. Z tego powodu terapeuta powinien zachować szczególną uważność i ostrożność podczas przeprowadzania badania i wywiadu wstępnego.

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do terapii manualnej, specjalista może zalecić pacjentowi na przykład specjalne ćwiczenia gimnastyczne, jeśli jest to uzasadnione w danym przypadku.

Rzetelna wiedza na temat przeciwwskazań do terapii manualnej

Podczas prowadzonych przez nasz zespół szkoleń w części teoretycznej przykładamy szczególną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjenta. Uczestnictwo w kursach to szansa na zgromadzenie rzetelnej wiedzy dotyczącej przeciwwskazań do terapii manualnej, a także zdobycie cennych umiejętności praktycznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły