Baza wiedzy Fizjoterapia

Jak zostać chiropraktykiem

Radosław Meller
Radosław Meller
28 listopada 2023
profesjonalny-chiropraktyk-lub-fizjoterapeuta-pomaga-wyleczyc-plecy-starszej-kobiety-lekarz-naprawia-pacjenta-lezacego-na-kanapie-nowoczesnej-kliniki-rehabilitacyjnej-koncepcja-rehabilitacji-fizycznej

Chiropraktyka to działania terapeutyczne podejmowane w ramach medycyny niekonwencjonalnej, mające na celu zniwelowanie bólu kręgosłupa i poprawę ogólnego samopoczucia. Ten rodzaj terapii manualnej znany jest już powszechnie od końca XIX wieku, choć jego początki według licznych źródeł sięgają czasów Hipokratesa.

Znajomość specjalistycznych technik pozwala przywrócić pacjentowi sprawność ruchową i zredukować odczuwane przez niego dolegliwości bólowe. Jak zostać chiropraktykiem w Polsce? Odpowiadamy!

Chiropraktyk – jak zostać specjalistą w tym zakresie?

Chiropraktyk zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń występujących w układzie kostno-stawowym. W Polsce specjalistów w tej dziedzinie określa się również mianem kręgarzy. Do wykonywania tego zawodu w sposób profesjonalny niezbędna jest wiedza z zakresu fizjoterapii oraz medycyny – to właśnie absolwenci tych kierunków zostają często chiropraktykami, ukończywszy również studia podyplomowe lub szkolenia w tym zakresie.

Polskie prawo nie stawia jednak jasnych wymogów co do tego, jak zostać chiropraktykiem. W praktyce więc osoba chcąca wykonywać ten zawód nie musi być lekarzem ani fizjoterapeutą – wystarczy, że ukończy odpowiednie szkolenie. Pomocne i przydatne mogą się również okazać kwalifikacje z zakresu neuropatii, a także znajomość technik masażu.

W związku z tym, że jest to zawód w obszarze ochrony zdrowia, chiropraktyk powinien także potrafić udzielić pierwszej pomocy. Bez wykształcenia medycznego nie może podejmować się leczenia poważnych problemów, wykraczających poza jego kwalifikacje.

Jak zostać chiropraktykiem w Polsce? Jakie umiejętności można zdobyć podczas szkolenia?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak zostać chiropraktykiem w Polsce, powinny mieć świadomość, że wykonywanie tego zawodu ze względu na specyficzny charakter wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Choć ten specjalista zgodnie z polskim prawem nie musi posiadać wykształcenia medycznego – powinien wykazywać się doskonałą znajomością anatomii, potrafić diagnozować rodzaj oraz przyczynę urazu, przeprowadzać wywiad medyczny, interpretować wyniki badań i dostosowywać wykorzystywane techniki manualne do indywidualnego przypadku.

Z tego względu należy z rozwagą wybrać kurs przygotowujący do zawodu chiropraktyka – powinien być prowadzony przez specjalistów z odpowiednim wykształceniem, obejmować kompleksowy zakres wiedzy oraz oferować możliwość zdobycia umiejętności praktycznych. Warto ponadto podkreślić, że uprawnienia do wykonywania tego zawodu przyznaje Polskie Towarzystwo Chiropraktyki, które podlega Europejskiemu Związkowi Chiropraktyki.

Zagadnienia poruszane na jakościowym kursie na chiropraktyka – jak zostać takim specjalistą?

Dobrej jakości szkolenie prowadzone przez specjalistów z bogatym doświadczeniem jest najlepszą odpowiedzią na pytanie o to, jak zostać chiropraktykiem w Polsce. Uczestnik kursu poznaje nie tylko techniki chiropraktyczne, ale również historię tej dziedziny.

Szkolenia pozwalają ponadto zdobyć wiedzę z zakresu ortopedii i neurologii oraz umiejętność interpretowania wyników badań, takich jak chociażby RTG bądź USG. Kursant poznaje również wybrane zagadnienia dotyczące anatomii czy fizjologii, dowiaduje się, jak wykonywać badania manualne, a także uczy się, w jaki sposób należy przeprowadzać diagnostykę.

Jak zostać chiropraktykiem? Ważne są również predyspozycje

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać chiropraktykiem, powinny również wiedzieć, że do wykonywania tego zawodu w sposób profesjonalny nie wystarczą wiedza oraz umiejętności. Chiropraktyk powinien być empatyczny, wrażliwy na potrzeby pacjenta, cierpliwy, a także zaangażowany – zarówno w pomoc klientowi, jak i nieustanne rozwijanie się.

Co więcej, chiropraktyk – ze względu na wykorzystywane techniki manualne – musi wykazywać się świetną kondycją i sprawnością fizyczną. Powinien również posiadać doskonały refleks oraz sprawne narządy wzroku, dotyku, a także słuchu. Wykonywanie takiego zawodu bez wykształcenia medycznego wymaga również pokory – profesjonalny chiropraktyk powinien odesłać pacjenta do lekarza w przypadku wykrycia poważnych schorzeń.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły