Baza wiedzy Fizjoterapia

Jak poprawić ruchomość stawów u pacjenta

Radosław Meller
Radosław Meller
28 listopada 2023
poprawa ruchomości stawów

Stawy to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów układu kostno-szkieletowego w ciele każdego człowieka. To właśnie dzięki nim można bez problemu poruszać kończynami, dlatego też bardzo ważne jest, aby o nie dbać.

Wśród największych zagrożeń są zdecydowanie choroba zwyrodnieniowa stawów, a także zmniejszenie ich mobilności. Szczególnie ten drugi problem może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto więc zastanowić się nad tym, czym spowodowana jest mniejsza mobilność ruchowa oraz jak można ją poprawić.

Jak poprawić ruchomość stawów?

Zmniejszona ruchomość stawów to problem, z którym mierzy się coraz więcej osób. Sprzyja temu niestety sposób funkcjonowania współczesnego społeczeństwa coraz mniej korzystającego z ruchu na świeżym powietrzu. Ludzie przemieszczają się na własnych nogach znacznie rzadziej, chętniej wybierając samochód czy komunikację miejską. To z kolei sprawia, że stawy stają się mniej angażowane, co może doprowadzić do ich zastania.

Innymi czynnikami, które źle wpływają na stawy, są życie w pośpiechu, natłok obowiązków, a także praca w pozycji siedzącej oraz stojącej. W przypadku zmniejszonej mobilności i mniejszej ruchliwości stawów, wizyta na siłowni czy bieganie po parku też nie zawsze może okazać się dobrym pomysłem. Takie aktywności nie sprawią, że stawy się rozruszają, a wręcz przeciwnie – można zrobić sobie większą krzywdę. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dbać o ruchliwość tego układu, w czym z pewnością pomogą konkretne ćwiczenia.

Jak poprawić pracę stawów? Ćwiczenia rozciągające

Jednym z lepszych sposobów na poradzenie sobie z niską ruchomością stawów są ćwiczenia rozciągające. Mimo, że taki typ aktywności rozwija głównie mięśnie, osoby regularnie się rozciągające mogą również polepszyć stan aparatu ruchu.

W przypadku osób, które nie trenują regularnie, powinny wykonywać ćwiczenia rozciągające zawsze na początek i koniec dnia. Dzięki temu można znacznie poprawić postawę, w tym ruchomość stawów, a także zapobiec powstawaniu wielu dolegliwości bólowych w przyszłości.

Rozciąganie można podzielić na dwa rodzaje: statyczne oraz dynamiczne. W pierwszym przypadku ćwiczenia polegają na rozciągnięciu danej partii ciała do maksimum i następnie pozostanie w tej pozycji przez określony czas. Ćwiczenia rozciągające dynamiczne polegają na wykonywaniu pogłębiających się ruchów pulsacyjnych.

Cały stretching powinien trwać nie dłużej niż 10 minut. Wykonując go regularnie, można znacznie poprawić ruchomość swoich stawów.

Jak poprawić sprawność stawów? Rolowanie

Rollery to sprzęt do ćwiczeń, który jest niezwykle popularny nie tylko wśród sportowców, ale również fizjoterapeutów czy lekarzy zawodowo zajmujących się ruchomością stawów. Masaż przy pomocy tego urządzenia nie tylko pobudza mięśnie oraz stawy do pracy, ale również daje uczucie rozluźnienia po wysiłku.

Jednocześnie jest to świetny sposób na poprawę krążenia krwi oraz ukrwienia mięśni. Dzięki temu do stawów i mięśni dostaje się dużo więcej tlenu, co znacznie wspiera ich regenerację czy pracę.

Jak poprawić ruchomość stawów? Inne sposoby

Sposób żywienia również odgrywa istotną rolę w zdrowiu stawów. Zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią ilość białka, witamin (szczególnie D i C), minerałów (w tym wapnia) oraz zdrowych tłuszczów może wspomagać ich pracę. Dodatkowo odpowiednie nawodnienie organizmu jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów.

Z kolei masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i stymulacji krążenia krwi wokół stawów. To z kolei przyczynia się do poprawy ich ruchomości. Terapeuci manualni potrafią stosować techniki manipulacji, które mogą pomóc w poprawie elastyczności stawów czy zmniejszeniu sztywności.

Długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji może prowadzić do sztywności stawów oraz do zmniejszenia ich ruchomości. Warto więc zadbać o to, aby w pracy regularnie urządzać sobie krótkie przerwy na rozruszanie, a także często zmieniać pozycję. Dobrym pomysłem może być także krótki spacer po ogrodzie, a nawet po mieszkaniu, jeżeli ktoś wykonuje realizuje obowiązki zawodowe z domu.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły