Baza wiedzy Fizjoterapia

Jak długo boli po terapii manualnej?

Radosław Meller
Radosław Meller
9 października 2023

Wzrost popularności terapii manualnych sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji na temat sesji terapeutycznych, a także okresu rekonwalescencji, jaki należy przejść po zabiegu. Jak długo boli po terapii manualnej? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy fizjoterapeuty, specjalizującego się w tej dziedzinie?

ból pleców po terapi manualnej

Terapie manualne przyjmują holistyczne podejście do zdrowia, co oznacza, że ​​terapeuci biorą pod uwagę wszystkie aspekty zdrowotne pacjenta, a nie tylko objawy. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie dążą do znalezienia źródła problemu i pomagają w przywróceniu równowagi w ciele pacjentom. Osteopatia, chiropraktyka i fizjoterapia manualna bywają niezwykle skutecznymi metodami w procesie łagodzenia bólu mięśniowo-szkieletowego, poprawiania funkcji stawów i zmniejszania sztywności ciała. Rosnąca liczba badań naukowych potwierdza skuteczność terapii manualnych w leczeniu różnych schorzeń.

Terapia manualna – co warto wiedzieć?

Terapia manualna to forma terapii fizycznej, która opiera się na ręcznych technikach manipulacyjnych wykonywanych przez wykwalifikowanych terapeutów manualnych. Terapeuci manualni stosują różnorodne metody pracy pacjentem, a więc nie tylko manipulacje i mobilizacje, ale także rozciąganie, masaż tkanek głębokich i wiele innych. Techniki te wykonywane są ręcznie i mają na celu poprawę funkcji stawów, mięśni, tkanek i innych narządów wewnętrznych.

Jak długo boli po terapii manualnej?

Okres rekonwalescencji po terapii manualnej może być różny. Czas, po jakim ustępuje ból, zależny jest od wielu czynników, w tym rodzaju problemu zdrowotnego, stopnia jego zaawansowania, indywidualnych uwarunkowań biologicznych pacjenta oraz umiejętności terapeuty. Terapia manualna to technika leczenia, która może być stosowana w przypadku różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a także w celu złagodzenia bólu i poprawy funkcji ciała. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czas jej trwania jest różny i zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia.

Zdjęcie wykonane podczas kursu z fizjoterapii

Czasami ból może ustąpić natychmiast po terapii manualnej – szczególnie jeśli jest to problem o niewielkim nasileniu. W przypadku bardziej zaawansowanych lub przewlekłych schorzeń bardzo często rekomenduje się wykonawstwo kilku sesji terapeutycznych, co wiąże się z tym, że okres rekonwalescencji trwa dłużej. 

Ile czasu boli po terapii manualnej?

Możliwe jest wystąpienie reakcji po zabiegu w ciągu 48-72 godzin po terapii. Nie wpadaj w panikę, jeśli pogorszenie samopoczucia będzie występować w tym przedziale czasowym. Twój organizm przechodzi okres adaptacji.

Każdy człowiek ma unikalny zestaw genów, który wpływa na wiele aspektów jego biologii, w tym zdolność do regeneracji. Geny kontrolują procesy takie jak wzrost, naprawa tkanek, produkcja kolagenu itp. To właśnie dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile czasu boli po terapii manualnej?”. Szczegółowych informacji na temat przewidywanego okresu rekonwalescencji powinien udzielić wyspecjalizowany fizjoterapeuta. Zarówno wiek, płeć, styl życia, stopień schorzenia, jak i sposób postępowania pacjenta po sesji terapeutycznej mogą mieć znaczący wpływ na tempo regeneracji. 

Jednocześnie warto zaznaczyć, że terapie manualne zazwyczaj wiążą się z mniejszym ryzykiem i skutkami ubocznymi w porównaniu do niektórych procedur chirurgicznych lub leków, co może przyspieszyć okres rekonwalescencji. Istotne jest jednak to, aby wybierać spośród sprawdzonych i certyfikowanych specjalistów w zakresie fizjoterapii, chiropraktyki i terapii manualnej.

Gdzie szukać specjalistów w dziedzinie terapii manualnej?

Wzmożone zainteresowanie pacjentów terapią manualną sprawia, że coraz więcej specjalistów decyduje się oferować usługi terapeutyczne w swoich gabinetach. Przed podjęciem decyzji o zapisaniu się do konkretnego specjalisty, warto dokładnie zapoznać się z opiniami na temat realizowanych przez niego świadczeń. Pozytywne rekomendacje to niemalże stuprocentowa pewność, że dany fizjoterapeuta posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie prowadzenia terapii manualnych. Należy zweryfikować, czy osoba świadcząca usługi w tym zakresie posiada niezbędne certyfikaty i szkolenia. 

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły