Baza wiedzy Fizjoterapia

Czym są manipulacje HVLA?

Radosław Meller
Radosław Meller
11 września 2023
mloda-kobieta-lekarz-kregarz-lub-osteopata-naprawianie-lezacej-kobiety-z-powrotem-z-ruchami-rak-podczas-wizyty-w-klinice-terapii-manualnej-profesjonalny-kregarz-podczas-pracy

Bóle kręgosłupa, napięcia stawowe, bóle głowy, zapalenia stawów czy blokady stawowe to schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i dolegliwości bólowe, które bardzo często wymagają pomocy specjalisty. Współczesna medycyna pozwala odkrywać nowe, skuteczne techniki fizjoterapeutyczne, dzięki którym możliwe jest przywrócenie normalnej ruchomości stawów, rozluźnienie napiętych mięśni, czy złagodzenie bólu będącego wynikiem dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Jedną ze sprawdzonych technik, które stosuje się jako element wielu terapii i programów leczenia, są manipulacje krótkodźwigniowe HVLA. Czym tak naprawdę jest manipulacja HVLA i w jakich sytuacjach stanowi bezpiecznie rozwiązanie terapeutyczne?

Manipulacje HVLA – co to?

Manipulacje HVLA nie są w pełni rozpowszechnioną techniką terapeutyczną, ale mają długą historię i tradycję w dziedzinach medycyny alternatywnej, takich jak chiropraktyka i osteopatia. HVLA to skrót od angielskiej nazwy High-Velocity, Low-Amplitude, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wysoka Prędkość, Niska Amplituda. Jak sama nazwa wskazuje, technika polega na szybkim i precyzyjnym manipulacyjnym ruchu wykonywanym na konkretnej części ciała – zwykle na poziomie stawów kręgosłupa lub innych stawów. Ten rodzaj terapii może również wpływać na poprawę krążenia krwi i limfy, co z kolei przyczynia się do szybszego gojenia się tkanek. Dlatego też manipulacja HVLA często wykorzystywana jest np. podczas rehabilitacji pourazowych.

HVLA – co to jest?

Wysoka prędkość i niska amplituda tworzą charakterystyczny ruch manipulacji HVLA. Oznacza to, że specjalista przeprowadzający zabieg wykonuje nagły, precyzyjny, dynamiczny, ale niepełny i krótki ruch stawu/kręgu. Dzięki temu możliwe jest odblokowanie stawu lub kręgu, a tym samym przywrócenie normalnej ruchomości i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Manipulacje HVLA mogą być niezwykle skuteczną techniką w leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i dolegliwości bólowych, ale nie zawsze są odpowiednie dla każdego pacjenta. Decyzja o rozpoczęciu terapii z wykorzystaniem tej metody powinna zostać poprzedzona specjalistyczną konsultacją, podczas której stan pacjenta i przyczyny wystąpienia schorzenia zostaną dokładnie zdiagnozowane. Niezwykle istotne jest więc przestrzeganie procedur bezpieczeństwa i szczególna dbałość o dobór specjalistycznej placówki, w której kadra pracownicza indywidualnie zajmuje się każdym przypadkiem. Osoby wykonujące manipulację HVLA powinny być dokładnie przeszkolone w tej technice.

Cele manipulacji HVLA

Głównym celem manipulacji krótkodźwigowej HVLA jest poprawa poziomu sprawności pacjenta, a także eliminacja schorzeń i dolegliwości bólowych. Generujące dyskomfort objawy są wynikiem problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Przywrócenie normalnej ruchomości stawów, które uległy ograniczeniu z powodu napięcia mięśniowego, blokad stawowych lub urazów to jedne z najczęstszych przypadków, w których wykorzystuje się tę technikę. Migrena i bóle głowy, a także bóle nerwu kulszowego to kolejne przykłady dolegliwości, w których stosuje się manipulacje HVLA. Warto zaznaczyć, że poszczególne działania związane z tą techniką mogą być nieco modyfikowane i dostosowywane do różnych przypadków i potrzeb pacjentów.

Manipulacja HVLA a procedury bezpieczeńśtwa

Przed przeprowadzeniem manipulacji HVLA ważne jest dokładne zrozumienie stanu zdrowia pacjenta. Niezbędnym elementem w procedurach bezpieczeństwa jest weryfikacja obecności ewentualnych przeciwwskazań lub problemów medycznych. Istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak osteoporoza, niektóre schorzenia neurologiczne, a także stany zapalne czy krwotoki, które wykluczają pacjentów z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego przed możliwością skorzystania z techniki manipulacji HVLA. Warto pamiętać, że manipulacja HVLA to metoda, która może wykonywana wyłącznie przez licencjonowanych specjalistów, takich jak osteopaci, chiropraktycy lub fizjoterapeuci, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły