Baza wiedzy Fizjoterapia

Co można robić po fizjoterapii?

Radosław Meller
Radosław Meller
11 września 2023
kobieta masująca łydki na rolerze

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką różnych schorzeń i dysfunkcji układu ruchu oraz narządów ruchu człowieka, a więc szkieletu, stawów i więzadeł oraz mięśni. Głównym celem technik i metod stosowanych przez współczesnych fizjoterapeutów jest przywracanie pacjentom pełnej sprawności fizycznej, redukowanie bólu oraz wspieranie procesów rekonwalescencji po urazach, operacjach lub chorobach.

Co po fizjoterapii?

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość społeczeństwa w zakresie dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zachowanie aktywnego trybu życia oraz troska o własne ciało mają kluczowe znaczenie w kontekście zapobiegania przewlekłym dolegliwościom i utrzymywania ogólnego dobrostanu. Wzrasta również świadomość, że fizjoterapia może odgrywać istotną rolę w tym zakresie. Między innymi to właśnie dlatego wiele osób w Polsce decyduje się studiować fizjoterapię. Co można robić po fizjoterapii? Czy rzeczywiście ten kierunek jest opłacalny?

Co po fizjoterapii? – dalsze kroki w zawodzie

Absolwenci fizjoterapii mają szeroki wachlarz możliwości zawodowych, w tym pracę w szpitalach, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy prywatnych akademiach terapii manualnej. Studiowanie w renomowanej i profesjonalnej uczelni wyższej zapewnia im także wysoki poziom kształcenia, co otwiera drogę do otwarcia także własnej działalności. To zawód, który zawsze będzie potrzebny. Dużą zaletą tego kierunku jest nacisk na umiejętności praktyczne, dzięki czemu osoby kończące ten kierunek studiów mogą od razu szukać pracy jako profesjonalni fizjoterapeuci.

Co po studiach fizjoterapii? – czy warto studiować ten kierunek?

Stabilność zawodowa to niewątpliwie jedna z wielu zalet studiowania fizjoterapii. Wartość specjalistów w dziedzinie rehabilitacji jest stale obecna w systemie opieki zdrowotnej, co pozwala wysunąć wniosek, że ten zawód jest stosunkowo odporny na wahania na rynku pracy. Należy jednak zaznaczyć, że poziom kształcenia w zakresie fizjoterapii różni się w zależności od programu nauczania realizowanego na poszczególnych uczelniach. Przed podjęciem decyzji o chęci studiowania tego kierunku, warto zadbać o szczegółową analizę opisów specjalizacji dostępnych np. na stronach internetowych poszczególnych placówek. Zapoznanie się z opiniami innych studentów i studentek to zawsze dobre rozwiązanie, które zminimalizuje ryzyko rozpoczęcia studiów na uczelni, która bagatelizuję istotę praktyki w tym zawodzie.

Co po licencjacie z fizjoterapii? – gdzie pracować?

Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny i rehabilitacji, fizjoterapeuci mają szansę na stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i specjalizację w konkretnych dziedzinach, co przekłada się na ich konkurencyjność na rynku pracy. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych kursów, które pozwalają poszerzać umiejętności aspirującym fizjoterapeutom. Dzięki temu osoby działające w tym obszarze mogą dostosowywać ofertę do indywidualnych potrzeb pacjentów i specyfiki branży, z którą są bezpośrednio związani (np. branża sportowa i praca z drużynami sportowymi).

Wielu wykwalifikowanych fizjoterapetów i fizjoterapeutek decyduje się także na pracę w szkołach medycznych i centrach szkoleniowych. Wykształcenie fizjoterapeutyczne to również dodatkowy atut wśród trenerów i trenerek personalnych.

Co można robić po fizjoterapii?

Fizjoterapia rozwija się dynamicznie w Polsce i zyskuje coraz większe zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i pacjentów. Rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego stylu życia oraz roli fizjoterapeuty (np. w procesie rekonwalescencji) sprawia, że studiowanie fizjoterapii staje się atrakcyjną i obiecującą opcją edukacyjną. Warto jednak pamiętać o ciągłym doskonaleniu swoich kwalifikacji fizjoterapeutycznych, ponieważ konkurencyjność tej branży stale rośnie. Doskonałym sposobem na zdobywanie kolejnych specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii są  kursy, realizowane przez profesjonalne placówki szkoleniowe.

Zobacz także

Aktualności i porady na temat fizjoterapii
Zobacz wszystkie artykuły